Objavljeno u Vijesti, 01.02.2019.

Vinkovačka Noć muzeja

Diljem Hrvatske sinoć je obilježena Noć Muzeja, uz temu „Muzeji – Inovacije i digitalna budućnost“. Program je organiziran u 130 gradova i općina diljem Hrvatske, pa tako i u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Naša vinkovačka Noć Muzeja bila je 11. po redu, a Gradski muzej Vinkovci ponovno je priredio raznolik program. Prošle godine tema je bila sport, a ove godine inovacije i digitalizacija. U prostoru Stalnog arheološkog postava predstavljeni su QR audio vodiči koje je bilo moguće isprobati uz korištenje mobilnih uređaja.

„Upravo ćemo u 21h imati svečanost predstavljanja udruge Pisanac iz Otoka, njihove muške i ženske pjevačke skupine, a počastit će nas svojim dolaskom i svojom nazočnošću i naš gradonačelnik Ivan Bosančić sa svojim pratiteljima. Odziv je veliki, već od prije 18h su ljudi počeli dolaziti. Dakako bili su to najprije mladi roditelji sa svojom djecom jer kako kažu djeca već u osam sati moraju ići spavati. U svakom slučaju imamo iznimno mnogo posjetitelja. Ne znam tko bi mogao zbrojiti koliko će ih tijekom cijele ove noći biti ovdje“, komentirala je Ljubica Gligorević, voditeljica Stalnog Etnološkog postava.

Program je bio dosta bogat. Prije svega u galeriji u ranim večernjim satima je bilo predstavljanje likovne izložbe akademskog slikara Ivana Peraka, predstavljanje tj. promocija Acta Musei Cibalensis 8, autorice Danijele Roksandić. I nakon toga Udruga Pisanac i njihove izvedbe pjevačkih skupina. U etnološkom postavu nakon toga bilo je ležerno druženje sa svom publikom, uz razgledavanje, prezentaciju određenih filmova…

U arheološkom odjelu je bio QR vodič, pa tko je imao aplikaciju na svom mobilnom uređaju mogao je poslušati priče o predmetima ili određenom arheološkom razdoblju. Bilo je preporučeno ponijeti i vlastite slušalice. U Hrvatskoj se obilježava po 14. put, a u našem Vinkovačkom muzeju 11. put, znači od 2009 godine.

„Mi smo jedan od 130 gradova i mjesta u našoj lijepoj domovini koji to obilježavamo, a sve zajedno je oko 230 ne samo baštinskih institucija nego i drugih koji su se uključili u ovu muzejsku Noć muzeja“, nadodala je.

Muzej je posjetio i naš gradonačelnik Ivan Bosančić sa svojom zamjenicom Katom Krešić.

“Meni je žao što muzej nije ovako pun svaki dan, ali lijepo je i jedan dan u godini kada vidimo ovoliko ljudi koji su zainteresirani za povijest Vinkovaca, za našu tradicijsku kulturu koju na ovom katu imaju najbolju priliku vidjeti. Hvala Bogu Vinkovčani se imaju čime dičiti i nadam se da je svima ovo zanimljiva ova večer kojom bi volio da se probudi zainteresiranost za povijest Vinkovaca i kod nekih naših Vinkovčana koji to do sada nisu znali. Ovo dosta pridonosi jednoj turističkoj ponudi Vinkovaca iako mi to ne koristimo u onoj mjeri u kojoj bismo možda trebali. Svakako je lijepo kada neko dođe u neki grad i može vidjeti kao što može vidjeti u Vinkovcima da se ovdje kontinuirano živi 8000 godina. Da su ovdje živjeli Rimljani, da su ovdje proizvodili, radili, stvarali. Da mogu vidjeti i ovu našu bližu povijest. Da mogu vidjeti sve ono što smo i otkud smo. I na taj način steći najbolji dojam o nama Vinkovčanima kakvi smo. I onda kroz svu našu gastronomsku ponudu kroz gostoljubivost dobiti pravi dojam o Vinkovcima. Mislim da bi svi trebali biti zadovoljni odaziv na Noć Muzeja, sve je prepuno i svake godine je sve više i više ljudi u muzeju na ovu noć”, istaknuo je gradonačelnik.