Objavljeno u Vijesti, 26.01.2019.

Kolivka za predsjednicu RH Kolindu Grabar-Kitarović

Malo rakije, malo vina, pokoja kobasica i kulenova seka, puno tamburaških pjesama i stigli Šokci u metropolu. I to ne bilo gdje, nego direktno na Pantovčak kod predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. I tko kaže da su Šokci škrti nije upoznao ove naše. Vinkovački šokački rodovi u Zagreb nisu došli praznih ruku, predsjednici su poklonili 15 uvezanih brojeva časopisa Kolivka, kojeg od početka svoga djelovanja izdaje ova udruga koja brine o očuvanju tradicije i baštine Šokaca vinkovačkog kraja. Predsjednici su poklonili i sliku nastalu prilikom njezina posjeta Vinkovcima, kad je sudjelovala na obilježavanju sjećanja na stradanje 12 hrvatskih redarstvenika, te punu korpu domaćih tradicijskih etno proizvoda, od pojasa, počni i drugih rukotvorina. “Bilo je ovo jedno prekrasno iskustvo kojim smo zaključili ovih prvih 15 godina djelovanja naše udruge i vjerujem da smo svi još uvijek pod dojmom i da bi trebali prespavati, pa da onda možemo odvagnuti što smo to napravili, gdje smo bili i što ćemo raditi ubuduće. Ako se mene pita onda ćemo kao i do sada čuvati našu šokačku tradiciju bez obzira na sve ove turbulentne probleme u našem društvu, pa tako i u Vinkovcima. Najvažnije od svega što smo radili u ovih proteklih 15 godina upravo je Kolivka. Na manifestacijama bude lijepo, uživamo, družimo se, o tome se priča nekoliko dana, ali ostaje samo Kolivka. U njoj ne piše samo Liščić, tu pišu etnolozi, povjesničari, arhivisti, profesori književnosti. To je na nekom nivou stručno glasilo u kojem su obrađene brojne teme o Vinkovacima i Šokadiji i iz kojeg svatko može naučiti sve o ovom našem kraju”, ističe predsjednik udruge Zvonimir Liščić.

Udruga Vinkovački šokački rodovi trenutno broji oko 220 članova, a kako kažu, kod njih se ne može dogoditi da nekoga ispišu ukoliko nije platio članarinu. “Svi članovi koji su u proteklih 15 godina sudjelovali u radu naše udruge, a to je oko 450 ljudi, upisali su se dragovoljno i uvijek su dobrodošli. Mogu reći da od trenutnih 220 članova, u udruzi imamo 30% mladih ljudi do 30 godina i s tom brojkom moramo biti zadovoljni, jer situacija je danas takva da su mladi ljudi sve manje zainteresirani za tradiciju, a sve više okrenuti novim tehnologijama. Situacija je takva kakva je, ali ne smijemo se predavati, moramo i nadalje raditi na očuvanju naše povijesti. Posebno bih naglasio da ove godine pokrećemo naš Festival šunke, vina, rakije i kulena. Nadamo se da će odaziv biti dobar, imamo podršku Grada, tražit ćemo i podršku Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva regionalnog razvoja, Hrvatske gospodarske komore i vjerujem da ćemo u Vinkovcima imati još jednu veliku manifestaciju”, priča nam Liščić. Vinkovačkim šokačkim rodovima u Zagrebu se priključio i gradonačelnik Ivan Bosančić, koji je ovom prilikom predsjednici zahvalio na pokroviteljstvu prošlogodišnjih, te ju pozvao na ovogodišnje, 54. Vinkovačke jeseni. Gradonačelnik je poručio da se “U Vinkovcima se izuzetno ponosimo s našom udrugom Vinkovački šokački rodovi i ovo je bio idealan način da predsjednici predstavimo naš grad”, poručio je gradonačelnik.