Objavljeno u Vijesti, 15.04.2019.

Okrugli stol vinkovačkih srednjih škola

Danas je u Velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima održan Okrugli stol na kojem su sudjelovali zamjenik župana Josip Dabro, zajedno s gradonačelnikom grada Vinkovaca Ivanom Bosančićem i učenicima svih 6 vinkovačkih srednjih škola.

Na Okruglom stolu raspravljali su o sljedećim temama: Jesu li nam mladi dovoljno informirani o Europskoj uniji, kako promijeniti svijest mladih o važnosti izlaska na izbore, odgaja li obrazovni sustav aktivne građane, što misle o kvaliteti svoga obrazovanja, sportu i općenito životu mladih u Vukovarsko-srijemskoj županiji, te što bi željeti promijeniti u mjestu ili gradu u kojem žive?

“Mladi nisu dovoljno informirani o Europskoj uniji, o tome nam govore i podaci prijašnjih izbora. Samo je 13% mladih izašlo na izbore. Obrazovni sustav obrazuje aktivne građane, zato upravo i jesmo ovdje. Mladima želim poručiti da se mogu informirati na razne načine, da posjete naše web stranice, a ako im to nije dovoljno mogu doći na ovakva događanja koja se sve češće organiziraju upravo zbog podizanja informiranosti mladih. Uključivanjem u ovakve događaje mogu saznati puno”, rekla nam je učenica Zdravstvene i veterinarske škole Andrije Štampara Antonija Katarina Nikić.

“Aktivnost mladih građana ovisi o njihovom obrazovanju, tj o njihovim mentorima. Razina informiranosti mladih o važnosti izlaska na izbore se jako povećala otkad je naša škola postala Škola ambasador. Na nas mlade se gleda kao na neku masu koja je tako pasivna i nezainteresirana, a zapravo nam je potreban samo mali vjetar u leđa. Imamo svoje mišljenje, stajalište i glas i želimo biti bolje informirani jer smo svi zajedno postali svjesni da svijet ostaje na nama. Ako već imamo tu mogućnost da biramo svoju budućnost da to iskoristimo maksimalno i kako treba” komentirala je Katarina Husarek učenica 3. razreda Zdravstvene i veterinarske škole.

“Mi smo tu kao i naši ambasadori seniori da pomognemo, da ih raznim konferencijama i događajima potičemo da sve više sudjeluju i informiraju se o izborima. Htjela bih da u našem gradu ima više događaja, da bude suradnje između lokalne zajednice i škola, više kulturnih događaja i slično”, dodala je Paula Fekete, također učenica 3. razreda Zdravstvene i veterinarske škole.

Prisustvovali su učenici svih 6 vinkovačkih škola uz svoje predstavnike. Ispred Tehničke škole Ruđera Boškovića su bili Ana Mandić, Luka Puškarić i Matej Ugarković pod mentorstvom stručne suradnice knjižničarke Tene Papige. Srednju strukovnu školu su predstavljali Anđela Gajić, Petra Čuljak i Antonija Krtić uz profesora Marina Ljubasa. Sugovornici iz Poljoprivredno-šumarske škole su Igor Strukar i Marin Mrđan u pratnji pedagoga Josipa Bradarića. Ekonomsku i trgovačku školu Ivana Domca predstavljali su Lora Miljanić, David Goreta i Frane Karaban uz profesoricu Azru Vesnu Abramović. Gimnaziju su predstavljali Gabrijel Nikolić, Marko Fizi i Adrian Beli uz mentoricu Ines Glavaš. I na kraju predstavnici Zdravstvene i veterinarske škole su bili Katarina Husarek i Paula Fekete uz profesoricu Katarinu Vukanović.

“Zadovoljan sam današnjim odgovorima gradonačelnika i dožupana jer su nam ukratko objasnili kako sve funkcionira i dali nam odgovore koje tražimo i nadam se da će u budućnosti biti još ovakvih događanja i skupova”, istaknuo je David Goreta učenik Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca.

“Izvanredno je vidjeti ovoliko učenika zainteresiranih za svoju budućnost. Pitanja nisu bila nimalo laka i tu smo vidjeli da naši učenici razumiju, ne samo našu lokalnu politiku, nego i europsku politiku. Da razumiju u kojim smjerovima bi trebali ići i djelovati. Naša budućnost će biti svjetlija ako oni nastave na ovakav način razmišljati. Želim im svima čestitati, na odazivu i organizaciji. Bilo je izvanredno, konkretno i nadam se da ćemo to češće održavati”, izjavio je gradonačelnik.

“Jako sam zadovoljan i sretan da su mladi ljudi iz naših srednjih škola u Vinkovcima pokazali interes za pitanje europskih izbora i za funkcioniranje jedinice lokalne i regionalne samouprave. Danas gledajući njih vratila mi se nada u to da mladi ljudi mogu nositi odgovornost i odgovarati na izazove na temu sporta, obrazovanja, razvoja gospodarstva i slično. Činjenica je da su mladi ljudi jedno određeno vrijeme bili na marginama političkog i društvenog života i veseli me da su danas oni ti koji odlaze sa zadaćom da educiraju i angažiraju što više svojih kolega, prijatelja, rodbine da počnu ići na izbore i da konkretno i direktno sudjeluju u budućnosti i razvoju kako Vukovarsko-srijemske županije tako i svojih života”, dodao je Josip Dabro.